2022 yılının ilk aylarından itibaren yenileme poliçe diye tabir ettiğimiz, yani geçen sene sigortasını yaptırıp bu sene 2022 yılında yenileme tarihi gelen müşterilerimiz, trafik sigortalarının yenileme fiyatlarını duyduklarında, nasıl olur neden trafik sigortam bu kadar pahalı,  ben geçen sene otomobil grubundaki aracımın trafik sigortasını 500 tl 600 tl arasında yaptırdım şimdi neden 2400 – 2600 tl arasında fiyat çıkıyor.

Bu durumu biz sigorta acenteleri olarak izah etmekte ne kadar zorlanmış olsak da, aslında durum alenen ortada, ülkemizde oluşan enflasyonun yükselmesi, döviz kurunun artışı, asgari ücretin artması, ve birçok faktör zorunlu trafik sigortalarının fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor, dövizin yükselmesi araç trafik sigortalarına şu şekilde etki eder; araç parçalarının çoğu yurt dışında tedarik edilmekte olup döviz karşılığında alınmakta olduğu için dövizin yükselmesi araç parçalarının yükselmesine ve bu durum otomatik olarak araç trafik sigortaların yükselmesine sebep oluyor.

Aynı şekilde asgari ücretin artması trafik sigortalarını aynı oranda etkilemektedir. Kısa bi örnek ile bunu anlatalım dersek;

Örnek: sigortası olan bir aracınız ile ölümlü bir kazaya karıştınız, yani kusurlu olarak bir kişinin vefatına sebep oldunuz, mevcut durumda mahkeme vefat eden kişinin vefat yaşı ile ortalama yaşam süresi arasındaki farkı örnek olarak 10 sene x en son güncel asgari ücret tutarı şeklinde hesaplayıp tutarı çıkarmaktadır. Bu ödemeyi trafik sigortanız limiti sınırında karşı tarafa yani vefat eden kişinin varislerine yapıyor.

İşte bu sebepten dolayı trafik sigortalarının prim fiyatları yükseliyor. Aynı şekilde araç değerlerinin artması trafik sigortalarının prim fiyatının yükselmesine sebep oluyor.

Kısacası siz değerli okurlarımıza kabaca bu şekilde anlatmak isterim.
Evet Trafik sigortalarımız, pahalı, Durumun düzelmesini temenni ederiz.